نرم افزار OpenSees :

نرم افزارopenSees يك نرم افزار كدباز و رایگان است كه با استفاده از روش اجزا محدود به تحليل انواع سازه ها مي پردازد.

نام این نرم افزار به صورت مخفف از حروف اول کلمات عبارت

Open System for Earthquake Engineering Simulation به معنای سیستم باز جهت شبیه سازی در مهندسی زلزله، گرفته شده است.

اين نرم افزار توسط زبان برنامه نويسي TCL/TKتوليد شده است كه قابليت گسترش و توليد انواع مقاطع سازه اي و غيرسازه اي در خصوص تحليل را داراست.

نرم افزار openSees توسط اعضاي دانشگاه كاليفرنيا تهيه و پخش شده است كه در اين خصوص هيچ شركت و كمپاني دخيل نمي باشد و اين هيأت هيچ ضمانتي در خصوص نتايج حاصل از آناليز ارائه نداده است. هدف از تهيه نرم افزار openSees پيشبرد هر چه بيشتر تحقيقات مي باشد كه دانشگاه هاي جهان روزانه با آن درگير هستند.

از آنجایی که این نرم افزار کد باز می باشد، محققین می توانند مصالح و دستورهای جدید را به کتابخانه این نرم افزار اضافه کنند و رایگان بودن این نرم افزار موجب می شود که به راحتی بتوان در مقالات معتبر جهانی از این نرم افزار بدون نیاز به پرداخت هزینه و خرید، استفاده نمود، که در مقایسه با نرم افزارهای تجاری دیگر مزیت بسیار مهمی می باشد.

 

امکانات نرم افزارOpenSees :

نرم افزار openSees دارای یک آرشیو کامل از انواع رفتارهای خطی و غیرخطی در خصوص تعریف مصالح، المان های فولادی و بتنی و تعریف المان های مختلف در خصوص مدل سازی می باشد. بجز عناصری که در آرشیو موجودی می باشد، کاربر می تواند بصورت اختیاری نیز نوعی از مواد و مصالح و المان ها را برای مدلسازی خود تعریف کند. نرم افزار قادر به تحلیل انواع مدل های خطی و غیر خطی سازه ای و ژئوتکنیکی می باشد. تحلیل ها بصورت انواع تحلیل های استاتیکی و دینامیکی در حالت خطی و غیر خطی انجام میشود که معروفترین آنها بصورت زیر آورده شده است:


تحلیل استاتیکی غیر خطی (static pushover Analysis)
تحلیل استاتیکی سیکلی(static reversed-cyclic Analysis)
تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی(Dynamic time-series Analysis)
تحلیل مدل سازی تحریک یکنواخت پایه(Uniform-support Exitation)
تحلیل مدل سازی چند تایی پایه(Multi support Exitation)


در حالت کلی به عنوان یک معرفی کلی می توان گفت که تحلیل استاتیکی به فرم ku=R بدون ماتریس جرم و میرایی مطرح میشود و حل این مسأله خودش به تنهایی تحلیل استاتیکی را انجام میدهد.

آنالیزهای وابسته به زمان به دو صورت مطرح میشوند، نوع اول آنالیز وابسته به زمان با گام ثابت است و نوع دوم آنالیز وابسته به زمان با گام زمانی متغیر است.

نرم افزار openSees قادر به مدلسازی انواع قسمت های یک المان سازه ای میباشد. می توان گفت نرم افزار فوق تمام قسمت های یک قالب سازه از هر نوعی با هر مصالحی را مدل میکند.میلگردهای موجود در سطح مقطع یک عنصر، بتن اطراف میلگردها با پوشش حداقل و حداکثر، خستگی در المان ها تحت اثر هر نوع بارگذاری،رفتار هیسترزیسی بصورت منحنی نیرو-تغییر مکان و... از جمله مسائلی هستند که نرم افزار فوق قادر به مدل کردن و تحلیل آنها میباشد.


راه اندازی نرم افزار OpenSees :

براي اجراي نرم افزار ابتدا لازم است كه فایل های سیستمی dll نرم افزار از طریق نسخه Active TCL مربوط به همان نسخه از نرم افزار OpenSees ، روی سیستمتان نصب شود تا قادر به اجرای فایل exe نرم افزار OpenSees باشید. بهتر است که زبان رابط TCL در درایو C سیستم شما نصب شود. اما فرقی نمی کند در چه پوشه ای باشد.

 

نرم افزار های Pre or Post processing :

از آنجا که کار با محیط متنی و بدون قابلیت نمایش گرافیکی مدل تعریف شده در OpenSees کار را برای محقق ممکن است کمی سخت کند و ضریب اشتباهات آن را بالا ببرد نرم افزار های کمکی برای پردازش اطلاعات ازای محدودی قبل از پردازش اصلی در OpenSees و نیز پردازش پس از مدل نهایی سازه در OpenSees تهیه شده است که در ادامه به یک مورد از مهمترین آنها اشاره می شود.


OPS ) OpenSees Post Processing) :

برای نصب آن بسیار ساده با کلیک بر روی Install_OSP.exe این نرم افزار کمکی و رابط گرافیکی را برای ویژوال کردن و مشاهده گرافیکی مدل ترسیم شده در OpenSees میتوان دید.

از این نرم افزار کمکی برای کنترل مدل قبل از شروع به پردازش اصلی سازه سه و بعدی و حجیم با اشکال پیچیده هندسی خود می توانید استفاده کنید.

 

دوره مدلسازی و تحلیل غیرخطی در نرم افزار OpenSees


 

جهت کسب اطلاع از سایر مطالب آموزشی اینجا کلیک کنید

 

جهت کسب اطلاع از برگزاری دوره های آموزشی تخصصی مهندسی زلزله اینجا کلیک کنید


 
افراد آنلاين
ما 12 مهمان آنلاین داریم
آمار اين وب سايت
نظر سنجی
کدام دوره از دوره های گروه آموزشی تنباکوچی از کیفیت بهتری برخوردار است؟