میهمانِ, گرامی، خوش آمدید!
نامِ کاربری گذرواژه: به‌خاطر داشته باش

سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها
(1 ، بازدید کننده) (1) میهمان
پاسخ به سوالات در خصوص تحلیلهای غیرخطی
  • صفحه:
  • 1

نامِ بحث: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها

سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #1

• hadi129
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 2
  • کارما (امتیازِ ویژه): 0
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس تنباکوچی و همچنین دوستان عزیز:
بنده یک قاب 10 طبقه صفحه ای دوبعدی فلزی رو در اختیار دارم که مجهز به جداسازلغزشی درپایه هست. قاب موجود در هر طبقه دارای یک درجه آزادی( برشی )می باشد. با در اختیار داشتن ماتریس های جرم،سختی و میرایی این سازه،معادلات حرکت اون رو تشکیل داده ام و می خواهم با استفاده از کد متلب و حل این معادلات، تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی انجام بدم.تعداد 7 شتابنگاشت که قراره در این تحلیل از اونا استفاده کنم رو از سایت peer.berkeley.edu/smcat/search.html دانلود کرده ام. ولی هر کدام از این شتابنگاشت ها دارای سه مولفه هستند.باتوجه به اینکه سازه من قاب برشی دوبعدی هست، کدام یک از این مولفه های شتاب رو باید در تحلیل غیرخطی استفاده کنم؟ و اینکه با توجه به اینکه تحلیل من غیرخطی هست، چگونه بایستی شتابنگاشتهای گرفته شده از سایت peer رو طبق آیین نامه 2800 اصلاح ومقیاس کنم؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #2

• civil mazji
  • ( بازدیدکننده )
hadi129 نوشته است:
بنده یک قاب 10 طبقه صفحه ای دوبعدی فلزی رو در اختیار دارم که مجهز به جداسازلغزشی درپایه هست. قاب موجود در هر طبقه دارای یک درجه آزادی( برشی )می باشد. با در اختیار داشتن ماتریس های جرم،سختی و میرایی این سازه،معادلات حرکت اون رو تشکیل داده ام و می خواهم با استفاده از کد متلب و حل این معادلات، تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی انجام بدم.تعداد 7 شتابنگاشت که قراره در این تحلیل از اونا استفاده کنم رو از سایت peer.berkeley.edu/smcat/search.html دانلود کرده ام. ولی هر کدام از این شتابنگاشت ها دارای سه مولفه هستند.باتوجه به اینکه سازه من قاب برشی دوبعدی هست، کدام یک از این مولفه های شتاب رو باید در تحلیل غیرخطی استفاده کنم؟ و اینکه با توجه به اینکه تحلیل من غیرخطی هست، چگونه بایستی شتابنگاشتهای گرفته شده از سایت peer رو طبق آیین نامه 2800 اصلاح ومقیاس کنم؟

با سلام سوال خوبی مطرح کردید در پاسخ به سوال شما میتوان گفت در سایت PEER رکوردهای که وجود دارد زیاد قابل استناد نیست بهتر است برای گرفتن رکورد به پژوهشگاه برید و رکورد تهیه کنید و برای اینکه طیف رو مطابق با ایین نامه کنید ابتدا در برنامه Seismo signalرکورد مورد نظر را فراخوانی کرده طیف را ترسیم کرده وبا استفاده از برنامه seismo match رکورد را با طیف ایین نامه منطبق کنید وبرای استفاده از سه مولفه که از کدوم حالت استفاده کنید بهتر است اون حالتی را استفاده کنید که کامل تر است.برای انجام کارتون میتوان از برنامه خوب seismo structاستفاده کنید

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #3

• a.h.rajabnejad
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 77
  • کارما (امتیازِ ویژه): 2
civil mazji نوشته است:
hadi129 نوشته است:

با سلام سوال خوبی مطرح کردید در پاسخ به سوال شما میتوان گفت در سایت PEER رکوردهای که وجود دارد زیاد قابل استناد نیست بهتر است برای گرفتن رکورد به پژوهشگاه برید و رکورد تهیه کنید و برای اینکه طیف رو مطابق با ایین نامه کنید ابتدا در برنامه Seismo signalرکورد مورد نظر را فراخوانی کرده طیف را ترسیم کرده وبا استفاده از برنامه seismo match رکورد را با طیف ایین نامه منطبق کنید وبرای استفاده از سه مولفه که از کدوم حالت استفاده کنید بهتر است اون حالتی را استفاده کنید که کامل تر است.برای انجام کارتون میتوان از برنامه خوب seismo structاستفاده کنید

مهندس مزجى عزيز
چرا رکورد سايت peer قابل استناد نيست ؟؟؟ ولى پژوهشگاه قابل استناد است .

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #4

• تنباکوچی
  • ( مدیر )
  • غایب
  • مدیرِ کل
  • تعدادِ ارسال‌ها: 248
  • کارما (امتیازِ ویژه): 12
civil mazji نوشته است:
hadi129 نوشته است:

با سلام
رکوردهای گرفته شده از سایت Peer بسیار معتبر و استاندارد هستند و بسیار بهتر از رکوردهایی است که منابع ایرانی در اختیار ما میگذارند.شما میتوانید از مولفه افقی بزرگتر ( مولفه ای که شتاب بزرگتری دارد ) به همراه مولفه قائم در تحلیل دو بعدی خود استفاده کنید.بحث مقیاس کردن رکوردها مطابق با استاندارد 2800 بحث مفصلی است و در اینجا نمیتوان تشریح کرد.در نظر داشته باشید که لزوما اصراری به استفاده از روش استاندارد 2800 برای مقیاس کردن رکوردها نیست و از روشهای دیگر هم میتوان استفاده کرد.
گروه آموزشی تنباکوچی

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #5

• morteza
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 12
سلام
در مورد شتاب نگاشت ها سوال داشتم

کسی می تونه راهنمایی کنه ممنون میشم

چطوری هفت زوج شتاب نگاشت رو که بدست اوردیم رو متوسط گیری کنیم؟
بعد متوسط گیری چطوری باید با طیف 2800 مقایسه کنیم و ضریب مقیاس بدست بیاریم؟؟
فایل اکسل رو میفرستم کسی لطف کنه توضیح بده ممنون میشم

بازم ممنون
اگه کسی بلده ضروریه مرسی

dl.arshadeomran.ir/do.php?filename=26_14shetab-negasht-ha.rar
فایل رو تا جایی که بلد بودم انجام دادم و دوباره آپلود کردم. کسی نیست راهنمایی کنه؟
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : morteza.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #6

• mohapsi
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
اولا سایت peer بسیار معتبر و تمامی شتابنگاشتهای آن قابل استناد است
ثانیا شما لزومی نداره که از 2800 استفاده کنید میتونید از طیفهایی که از تحلیل خطر بدست میاید و بهره ببرید

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #7

• morteza
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام
هر شتاب نگاشت شامل دو مولفه افقی ایکس و ایگرگ و یک مولفه قائم است. ایا برای طراحی قاب دو بعدی فقط باید از مولفه ایکس استفاده کنیم؟
در سایت پییر چطوری میشه مولفه های ایکس و ایگرگ رو از هم تشخیص داد؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #8

• farzad maroufi
  • ( کاربر )
  • غایب
  • فعال
  • تعدادِ ارسال‌ها: 191
  • کارما (امتیازِ ویژه): 6
مولفه ی x و y در شتاب نگاشت معنی ندارد یک زلزله دارای دو مولفه ی افقی است که 90 درجه با هم اختلاف دارند .. شما میتونی هر کدام را که میخواهی در جهت x یا y وارد کنید

در قاب دو بعدی یک موافه ی افقی و یک مولفه ی قائم شما نیاز دارید
از دو تا مولفه ی افقی هر کدام که دارای pga بیشتری است ان را انتخاب کنید
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : farzad maroufi.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #9

• هادی غلامی
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 32
با سلام خدمت مهندسان عزیز.
میخام قاب دو بعدی فولادی رو تحت 4 زلزله حوزه نزدیک تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی بکنم.سوالی که میخام بپرسم سوال کاملا ابتدایی و ساده ای است اما برای من که تازه دارم کارمو شروع میکنم مشککل بزرگی است. pga pgv pgd مربوط به این زلزله ها را در اختیار دارم.چطور میتونم اطلاعات مربوط به شتابنگاشتهای این زلزله ها رو از سایت peer.berkeley.edu/smcat/search.html دریافت کنم؟یک فیلم آموزشی در این باره دیدم اما متاسفانه چیزی متوجه نشدم.
افکار منفی سرطان خاموش اندیشه های سازنده است که نه تنها روح تو را بلکه جسم تو را نیز خواهد بلعید...
(هادی)
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : هادی غلامی.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #10

• تنباکوچی
  • ( مدیر )
  • غایب
  • مدیرِ کل
هادی غلامی نوشته است:
با سلام خدمت مهندسان عزیز.
میخام قاب دو بعدی فولادی رو تحت 4 زلزله حوزه نزدیک تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی بکنم.سوالی که میخام بپرسم سوال کاملا ابتدایی و ساده ای است اما برای من که تازه دارم کارمو شروع میکنم مشککل بزرگی است. pga pgv pgd مربوط به این زلزله ها را در اختیار دارم.چطور میتونم اطلاعات مربوط به شتابنگاشتهای این زلزله ها رو از سایت peer.berkeley.edu/smcat/search.html دریافت کنم؟یک فیلم آموزشی در این باره دیدم اما متاسفانه چیزی متوجه نشدم.

سلام
در سایت peer بر روی رکورد مورد نظر کلیک کرده و ATH را دانلود کنید دقت کنید مولفه اول (بالایی) همیشه مولفه قائم است و دو تای دیگر افقی است.
گروه آموزشی تنباکوچی
تشکر کننده گان: هادی غلامی

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #11

• هادی غلامی
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم.بابت راهنماییتون سپاسگذارم.سازه ای که قراره تحلیل تاریخچه زمانی روی اون انجام بگیره سازه ای فولادی دو بعدی ست.طبق گفته ی دوستان چون سازه دو بعدی ست بایستی از یک مولفه افقی با pga بیشتر و یک مولفه قایم مربوط به ان زلزله استفاده شود.چند سوال ساده از خدمت شما و دوستان بزرگوارم داشتم:1) برخی زلزله های ثبت شده فقط یک مولفه افقی و یک مولفه قایم دارند آیا در این صورت انتخاب مولفه ای با pga بیشتر منتفی است؟ و باید بلافاصله مولفه افقی مورد نظر انتخاب شود؟ 2) پس از انتخاب یک مولفه افقی با pga بیشتر و یک مولفه قایم بایستی شتابنگاشتها اصلاح شوند.آیا اصلاح بایستی در هر مولفه جداگانه صورت گیرد؟ 3)آیین نامه 2800 ذکر کرده که: (مدت زمان حركت شديد زمين در شتاب نگاشت ها حداقل برابر با 10 ثانيه يا سه برابر زمان تناوب اصلي سازه، هر كدام بيشتر است، باشد.) من با استفاده از نرم افزار seismosignal مدت زمان حرکت شدید زمین رو محاسبه کردم و این مدت زمان در مولفه های افقی و قایم 4 زلزله حوزه نزدیک مقداری کمتر از 10 ثانیه آمده است.در این مواقع بایستی مدت زمان حرکت شدید زمین در تمامی 4 زلزله حوزه نزدیک برابر 10 ثانیه منظور گردد؟ 4) با توجه به اینکه در این پروژه برای هر زلزله تنها از یک مولفه افقی (ونه زوج شتابنگاشت) استفاده میکنم آیا نیاز به انجام این بند از آیین نامه( طيف هاي پاسخ هر زوج شتاب نگاشت با استفاده از روش جذر مجموع مربعات با يكديگر تركيب شده و يك طيف تركيبي واحد براي هر زوج ساخته شود)هست؟5) منظور از اینکه شتابنگاشتها به g رسیده اند چیست؟ 6)در مقياس كردن شتابنگاشتها در محدوده 0.2T – 1.5 T منطور از T چیست؟ و مقياس كردن شتابنگاشتها در محدوده ذکر شده با نکات گفته شده ( سازه دو بعدی است و تنها از یک مولفه افقی و یک مولفه قایم برای تحلیل استفاده میشود) چگونه انجام میگیرد؟
افکار منفی سرطان خاموش اندیشه های سازنده است که نه تنها روح تو را بلکه جسم تو را نیز خواهد بلعید...
(هادی)
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : هادی غلامی.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #12

• farzad maroufi
  • ( کاربر )
  • غایب
  • فعال
1 رکورد های peer همه شان دارای 2 موئلفه افقی هستند از انها استفاده کنید
2 مقیاس کردن فقط برای موئلفه ی افقی انجام میگیرد ولی ضریب بدست امده در موئلفه قائم هم ضرب میشود
3 منظور از این بند این است که رکورد شما حوزه ی نزدیک نباشد .. یکی از ویژگی های زلزله های حوزه ی نزدیک زمان کم انها است
4 احتیاجی نیست
6 زمان تناوب تجربی

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #13

سلام
با توجه به این که قصد مدل کردن سازه فولادی مجهز به جداساز را دارید، استفاده از رکوردهای سایت پروژه SAC که همگی برای سازه های فولادی ارائه شده اند و دارای هر دو مولفه افقی می باشند توصیه می شود.
همچنین رکوردهای موجود در این سایت بر اساس مکانیزم رفتاری نزدیک گسل و دور از گسل تفکیک شده اند که می تواند کمک حال فرایند آنالیز شما باشد.
در صورت استفاده از رکوردهای این سایت احتیاج به انجام هیچ نوع اقدام دیگر (نظیر مقیاس کردن، تغییر محتوی فرکانسی و ...) نیست.
و نهایتا با توجه به اینکه موضوع کار شما در حوزه کنترل ارتعاشات سازه ها است اکیدا توصیه می شود که از این رکوردها استفاده کنید چون این رکوردها در این حوزه بسیار معروف هستند و به تواتر از آنها در کارهای معتبر علمی استفاده شده است.
آدرس سایت:
nisee.berkeley.edu/data/strong_motion/sa.../ground_motions.html

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #14

• هادی غلامی
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام.بر روی سازه ای در ایتبس بطور همزمان هم تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی خطی و هم تحلیل طیفی انجام داده ام.بعد آنالیز وقتی که برای مشاهده تغییر شکلها میرم تغییرشکلهای مربوط به تحلیل طیفی رو نشون میده اما تغییرشکلهای مربوط به تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی خطی رو نشون نمیده.بنظرتون این طبیعیه یا ایرادی در محاسبات من وجود داره؟و سوال بعد اینکه توی تحلیلهای دینامیکی خطی آیا بایستی دوتحلیل یاد شده جداگانه انجام بگیره یا میشه دوتاشو هم زمان انجام داد؟
(هادی)

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #15

• farzad maroufi
  • ( کاربر )
  • غایب
  • فعال
برای مشاهده تغییر شکل تحلیل تاریخچه زمانی باید گزینه ی envelop رو بزنید. فرقی نمیکنه جدا باشه یا همزمان باشه
تشکر کننده گان: هادی غلامی

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #16

• هادی غلامی
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
ممنون مهندس با راهنماییتون مشکل برطرف شد
(هادی)

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #17

• shrkh
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 15
  • کارما (امتیازِ ویژه): 1
سلام.
من برای پایانامه ارشد به رکوردهای زیادی از زلزله های حوزه نزدیک نیاز دارم. اما سایت PEER متاسفانه تغییر کرده و منبع قابل استناد دیگه ای نمیشناسم. میشه راهنمایی کنید که در کجا می توانم رکوردهایی رو پیدا کنم. اگر لینکش رو بزارید واقعا ممنونم.bhrc هراجعه کردم اما موفق نشدم.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #18

• arshia46
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 10
با رفتن به این لینک ngawest2.berkeley.edu/spectras/new?sourceDb_flag=1
فقط در ابتدا یه حساب کاربری در سایت باز کنید یا اگه دارید sign in کنید و در مرحله بعد no scale رو بزنید که وارد قسمت سرچ بشید.
تشکر کننده گان: shrkh

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #19

• shrkh
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
با دانلود تاریخچه زمانی از سایت peer فایلی دانلود میشه که شامل یک فایل اکسل و نه مولفه میباشد. برای شناسایی اثر جابجایی ماندگار زلزله های حوزه نزدیک مربوطه کدام یک از این نه مولفه ها مد نطر هست چون مولفه ای شرقی-غربی و شما جنوب برای هر شتاب و سرعت و تغییر مکان داده.
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : shrkh.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #20

shrkh نوشته است:
سلام.
من برای پایانامه ارشد به رکوردهای زیادی از زلزله های حوزه نزدیک نیاز دارم. اما سایت PEER متاسفانه تغییر کرده و منبع قابل استناد دیگه ای نمیشناسم. میشه راهنمایی کنید که در کجا می توانم رکوردهایی رو پیدا کنم. اگر لینکش رو بزارید واقعا ممنونم.bhrc هراجعه کردم اما موفق نشدم.

به این سایت نیز می توانید مراجعه کنید:
nisee.berkeley.edu/data/strong_motion/sacsteel/ground_motions

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #21

• shrkh
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
با دانلود تاریخچه زمانی از سایت peer فایلی دانلود میشه که شامل یک فایل اکسل و نه مولفه میباشد. برای شناسایی اثر جابجایی ماندگار زلزله های حوزه نزدیک مربوطه کدام یک از این نه مولفه ها مد نطر هست چون مولفه ای شرقی-غربی و شمال- جنوب برای هر شتاب و سرعت و تغییر مکان داده.
چطور میتونم زلزله های حوزه نزدیک گسل که دارای اثر fling step یا به عبارتی همون جابجایی ماندگار هستند را پیدا کنم.؟
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : shrkh.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #22

• ali-course 20
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 9
با عرض سلام خدمت مهندسین گرامی ، دوستان با توجه به تغییرات سایت peer و با توجه به اینکه برای دانلود رکوردهای unscaled بایستی پارامترهای magnitude,d5-95,r_jb,r_rupو....معرفی کنیم برای اینکه رکوردی با بازه PGA مشخص دانلود کنیم چه باید کرد ؟؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #23

• ehsanibehrang@gmail.com
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
به سایت www.civilnokte.com یه سری بزنید کامل روند مقیاس سازی رو توضییح داده.
آموزش کاربردی مقیاس سازی شتاب‌نگاشت‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای SEISMOSIGNAL,EXCEL به روش آیین‌نامه 2800V4 , ASCE
و نگاهی به نحوه ترسیم طیف قائم پاسخ منطقه

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #24

• ali720
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام دوستان شتابنگاشت های که از سایت پیر گرفتم زمانی که در نرم افزار seismosignal می خواهم طیف سرعت و شتاب را رسم کنم ارور floating piont division by zero می دهد ممنون میشم کمک کنید خدانگهدار

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #25

• RH
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام دوستان
کسی میدونه جطور میشه قابهای پروژه sac رو دانلود کرد؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #26

• Earthquake engineering
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام آقای خان سفید، بنده رکوردهای زلزله پروژه sacرو نیاز دارم ولی نمیتونم وارد آدرس سایتی که شما گذاشتید بشم! مینویسه حریم خصوصی. میتونید کمکم کنید لطفا؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #27

• احمدیان
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام استاد
برای پایان نامه نیاز به scale factor از 7 زوج شتاب نگاشت دارم که در برنامه opensees وارد کرده و تحلیل رو انجام بدم
مقیاس 7 زوج شتاب نگاشت رو در برنامه excel انجام دادم و حالا 7 ضریب مقیاس دارم
سوال بنده اینجاست که چطور میتونم از 7 مقیاس بدست آمده 1 ضریب مقیاس را داشته باشم تا با وارد کردن به برنامه opensees تحلیل رو انجام بدم؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #28

• تنباکوچی
  • ( مدیر )
  • غایب
  • مدیرِ کل
احمدیان نوشته است:
سلام استاد
برای پایان نامه نیاز به scale factor از 7 زوج شتاب نگاشت دارم که در برنامه opensees وارد کرده و تحلیل رو انجام بدم
مقیاس 7 زوج شتاب نگاشت رو در برنامه excel انجام دادم و حالا 7 ضریب مقیاس دارم
سوال بنده اینجاست که چطور میتونم از 7 مقیاس بدست آمده 1 ضریب مقیاس را داشته باشم تا با وارد کردن به برنامه opensees تحلیل رو انجام بدم؟

با سلام
scale کردن شتاب نگاشت ها روش های مختلفی دارد.در روش استاندارد 2800 فقط یک ضریب مقیاس بدست میاورید و در روش های دیگه برای هر رکورد یک ضریب بدست میاید.حتما نیازی نیست یک ضریب مقیاس داشته باشید و میتوانید برای هر رکورد از ضریب مقیاس خودش در تحلیل استفاده کنید.
گروه آموزشی تنباکوچی

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #29

• احمدیان
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
استاد راهنما ازم خواسته که 7 ضریب مقیاس رو تبدیل به یک ضریب مقیاس کنم و در برنامه opensees وارد کنم

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #30

• تنباکوچی
  • ( مدیر )
  • غایب
  • مدیرِ کل
احمدیان نوشته است:
استاد راهنما ازم خواسته که 7 ضریب مقیاس رو تبدیل به یک ضریب مقیاس کنم و در برنامه opensees وارد کنم

ازشون بخواهید روش کار را براتون توضیح بده ببینم منظورش چی هست؟
مقیاس کردن رکوردها یک روش ایین نامه ای دارد که در ان یک ضریب مقیاس بدست میاید.احتمالا منظور استاد راهنمای شما استفاده از روش ایین نامه ای هست
در روش های دیگر برای هر رکورد یک ضریب مقیاس بدست میاید.به طور کلی اگر از روش ایین نامه ای صرفه نظر کنیم مقیاس کردن رکوردها روش های خیلی متنوعی دارد.من پیشنهاد میکنم شما از روش ایین نامه مقیاس کنید که یک ضریب مقیاس بدست بیارید و نظر استاد راهنماتون تامین بشه.
گروه آموزشی تنباکوچی
تشکر کننده گان: احمدیان

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #31

• ezal22020
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 1
1-از سایت Peer شتاب نگاشت دانلود کردم، ولی درپوشه 9 فایل وجود داره، من باید چه جوری تشخیص بدم که از کدومشون استفاده کنم؟

2- در مورد انتخاب شتاب نگاشت ها میگن باید نزدیکرتین حوضه ثبت رو در نظر بگیریم، یعنی در اینجا شدت و بزرگای زلزله مهم نیست، و من هر شتاب نگاشت ثبت شده نزدیک رو میتونم انتخاب کنم( برای شهرستان میانداب- استان ا.غ)؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #32

• AHMADI.ABUTALEB
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
با سلام شما ابتدا بسته به سازه مورد نظر و نوع خاک خود از سایت PEER شتاب نگاشت مورد نظر خود رو ( بر اساس VS 30 KM , Rjb ,mg , ) دانلود میکنی سپس مولفه های AT2 را جدا میکنی برای هر زلزله دو مولفه ی افقی و یک مولفه ی قاعم هست ( یعنی با مولفه هایی که VT2 یا DT2 هستن کار نداشته باش ) سپس دو مولفه افقی را جدا کرده و با نرم افزار ROW2COL انها رو تبدیل میکنی به داده های یک ستونی سپس با نرم افزار NOTPAD انها رو باز میکنی سپس SAVE AS میکنی تا پسوند فایل ها تبدیل شود به TEXT سپس این دو جهت را در نرم افزار اکسل فراخوانی میکنی و MAX شتابها رو بدست اوورده ضریبی که این شتاب را تبدیل میکند به 1 بدست می اوری سپس در تمام شتاب ها ضرب میکنی که تبدیل شود به 1g و مولفه دوم را همچنین به 1g تبدیل میکنی سپس هرکدام از این جهت ها رو به صورت جدا گانه به صورت فایل text ذخیره میکنی و با نرم افزار seismosignal برای هر کدام از جهت ها طیف پاسخ بدست اورده سپس شتابهای طیف پاسخ را در اکسل کپی کره و به روش SRSS نماینده این زلزله را تشکیل میدهی . این برای یک زلزله بود حالا این نماینده را با 1.3 برابر طیف طرح ایین نامه 2800 مقایسه میکنی و یک ضریب بدست میاد

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #33

• افضل
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
سلام.عذرخواهم برای مقیاس سازی ،فرمولهای متفاوتی دیدم،بعضی ضریب مقیاس رو تقسیم بر PGA ماکزیمم هم میکنن و بعد در G ضرب میکنن.بعضی ها 1 رو تقسیم بر scale factor میکنن!
گیج شدم حقیقت...
فرمول دقیقش چیه؟

باسخ‌به: سوال در مورد نحوه استفاده از شتابنگاشت ها نامشخص #34

• stu2019
  • ( کاربر )
  • غایب
  • تازه وارد
باعرض سلام خدمت دوستان
برای مقیاس کردن شتابنگاشت ها براساس ASCE طیف طرح چجوری به دست میاد( چه پارامتر هایی باید در نظر گرفته شود )اگه امکان داره راهنمایی کنید.
آخرین ویرایش: نامشخص نویسنده : stu2019.
  • صفحه:
  • 1

قدرت گرفته از کیوننا فارسی / محصول گروه سی‌ام‌اس فارسی

این صفحه در: 0.38 ثانیه ایجاد شده است
افراد آنلاين
ما 5 مهمان آنلاین داریم
آمار اين وب سايت
نظر سنجی
کدام دوره از دوره های گروه آموزشی تنباکوچی از کیفیت بهتری برخوردار است؟